Calendar :: Ortodox - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2018 BISERICI.org

Noutăți în... e-mail!

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

APRILIE 2018

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 Sf. Cuv. Maria Egipteanca; Sf. Cuv. Macarie Mărt.; Sf. Mc. Gherontie (Denia Sf. și Marii Luni)
(†) Intrarea Domnului în Ierusalim(Duminica a VI-a din Post - a Floriilor); Ap. Filipeni IV, 4-9; Ev. Ioan XII, 1-18
Dezlegare la pește
LUNI 02 Sf. și Marea Luni; Sf. Cuv. Tit, făcătorul de minuni; Sf. Mc. Amfian și Edesie (Denia Sf. și Marii Marți) (Numai seara, pâine și apă) Post și ajun
MARȚI 03 Sf. și Marea Marți; Sf. Cuv. Nichita Mărturisitorul si Ilirie; Sf. Mc. Elpidifor (Denia Sf. și Marii Miercuri) (Numai seara, pâine și apă) Post și ajun
MIERCURI 04 Sf. și Marea Miercuri; Sf. Cuv. Gheorghe de la Maleon, Zosima și Platon; Iosif, imnograful (Denia Sf. și Marii Joi) (Numai seara, pâine și apă) Post și ajun
JOI 05 Sf. și Marea Joi; Sf. Mc. Claudie, Diodor, Nichifor, Serapion, Teodul și Agatopod (Pomenirea morților - Denia celor 12 Evanghelii, a Sf. și Marii Vineri) Dezlegare la ulei și vin
VINERI 06 Sf. și Marea Vineri - Scoaterea Sf. Aer; Sf. Mc. Irineu, Ep. de Sirmium; Sf. Eutihie, Patr. Constantinopolului; Sf. Cuv. Platonida; Sf. Cuv. Grigorie Sinaitul și Platonida (Denia Prohodului Domnului, a Sf. și Marii Sâmbete) (Zi aliturgică) Post negru
SÂMBĂTĂ 07 Sf. și Marea Sâmbătă; Sf. Mc. Gheorghe Mărturisitorul, Ep. Mitilenei; Sf. Mc. Caliopie, Achilina și Rufin diac. (Post negru) Post negru
DUMINICĂ 08 (Vecernia Învierii)
(†) Învierea Domnului (Sf. Paști); Ap. Fapte I, 1-8; Ev. Ioan I, 1-17
 
LUNI 09 (†) A doua zi de Paști (Mărturia lui Ioan Botezătorul); Sf. Mc. Eupsihie din Cezareea; Sf. Mc. Vadim arhim.  
MARȚI 10 (†) A treia zi de Paști (Drumul spre Emaus); Sf. Mc. Terentie, Pompie, African și Maxim; Sf. Mc. Dima  
MIERCURI 11 †) Sf. Ier. Calinic de la Cernica, ep. Ramnicului; Sf. Sfințit Mc. Antipa; Sf. Cuv. Trifina Harți
JOI 12 †) Sf. Mc. Sava de la Buzău; Sf. Ier. Vasile Mărturisitorul; Sf. Antuza (Denia Sf. și Marii Joi)  
VINERI 13 †) Izvorul Tămăduirii; Sf. Sfințit Mc. Artemon; Sf. Mc. Elefterie Persul Harți
SÂMBĂTĂ 14 †) Sf. Ier. Pahomie de la Gledin, Ep. Romanului; Sf. Martin Mărt., Ep. Romei; Sf. Mc. Tomaida  
DUMINICĂ 15 Sf. Ap. Aristarh, Pud și Trofim; Sf. Mc. Crescent și Vasilisa
Duminica a II-a după Paști (a Sf. Ap. Toma); Ap. Fapte V, 12-20; Ev. Ioan XX, 19-31; glas 1, voscr. 1
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 Sf. Mc. fecioare Agapia, Irina și Hionia  
MARȚI 17 Sf. Mc. Simeon, Ep. Persiei; Sf. Acachie, Ep. Melitinei  
MIERCURI 18 Sf. Cuv. Ioan, ucenicul Sf. Grigorie Decapolitul; Sf. Ier. Cosma, Ep. Calcedonului; Sf. Mc Ioan din Ianina Dezlegare la pește
JOI 19 Sf. Cuv. Ioan Paleolavritul; Sf. Sfințit Mc. Pafnutie  
VINERI 20 †) Sf. Teotim, Ep. Tomisului; Sf. Cuv. Teodor Trihina Atanasie si Ioasaf; Sf. Ap. Zaheu Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 21 Sf. Sfințit Mc. Ianuarie; Sf. Mc. Alexandra, împărăteasa; Sf. Mc. Filipial; Sf. Mc. Teodor din Perga  
DUMINICĂ 22 Sf. Ier. Teodor Sicheotul, Ep. Anastasiopolei; Sf. Ap. Natanail
Duminica a III-a după Paști (a Mironosițelor); Ap. Fapte VI, 1-7; Ev. Marcu XV, 43-47; XVI, 1-8; glas 2, voscr. 4
 
LUNI 23 †) Sf. M. Mc. Gheorghe, Purtătorul de biruință; Sf. Mc. Valerie  
MARȚI 24 †) Sf. Ier. Mărt.: Ilie Iorest, Sava Brancovici și Simion Stefan, Mitr. Transilvaniei; Sf. Ier. Iosif Mărt. din Maramureș; Sf. Mc. Pasicrat și Valentin din Durostorum; Sf. Cuv. Elisabeta  
MIERCURI 25 Sf. Ap. și Ev. Marcu; †) Sf. Cuv. Vasile de la Poiana Mărului Dezlegare la pește
JOI 26 Sf. Mc. Vasile, Ep. Amasiei; Sf. Glafira; Sf. Mc. Chiril, Chindeu si Tasie din Axiopolis (Cernavodă)  
VINERI 27 Sf. Sfințit Mc. Simeon, ruda Domnului; Sf. Ap. Aristarh, Marcu și Zinon Dezlegare la pește
SÂMBĂTĂ 28 Sf. Ap. Iason și Sosipatru; Sf. Mc. Maxim, Cvintilian și Dadas din Ozovia  
DUMINICĂ 29 Sf. 9 Mc. din Cizic; Sf. Cuv. Memnon Mărt.
Duminica a IV-a după Paști (a slăbănogului de la Vitezda); Ap. Fapte IX, 32-42; Ev. Ioan V, 1-15; glas 3, voscr. 5
 
LUNI 30 Sf. Ap. Iacob, fiul lui Zevedeu; Sf. Ier. Donat, episcopul Evriei