Preasfințitul Părinte Gurie, despre darul mântuirii infinit mai mare și de neprețuit[2020-01-20]de Mihail Mere-AlbePreasfințitul Părinte Gurie, Episcopul Devei și al Hunedoarei le-a vorbit duminică credincioșilor despre darul mântuirii primit de cel care s-a vindecat de lepră și a revenit la Mântuitorul să-I mulțumească. În Duminica a 29-a după Rusalii Preasfinția Sa a oficiat Sfânta Liturghie în biserica Înălțarea Domnului din Simeria, Protopopiatul Orăștie, informează site-ul eparhial. Cel care s-a întors să mulțumească Celui ce l-a vindecat a primit și darul mântuirii, infinit mai mare și mai de neprețuit, a menționat ierarhul. Episcopul Devei și Hunedoarei a explicat că Dumnezeu caută pe pământ prilejuri pentru a ne oferi darul cel mare al mântuirii, oferindu-ne multe daruri pământești și sperând că intrând în posesia lor, vom învăța să ne dorim darurile cerești, cele cu adevărat importante. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1221, Ultimul acces: 2026-06-25 13:29:34
|
Timp total: 0.06s...
[]:1