Întrunirea Comisiei de Pictură bisericească[2013-02-04]Membrii Comisiei de pictură bisericească a Patriarhiei Române s-au întrunit astăzi într-o nouă şedinţă de lucru. Aceasta a fost prima întâlnire pe anul acesta.„Pe ordinea există două probleme capitale: toate atelierele care produc mobilier, sculptură, s.a.m.d. toate care intră în arte minore cum sunt cunoscute la noi vor trebui să fie atestate de către Patriarhia Română. Deci, toată lumea care face iconostase, mobilier, icoane, etc. îşi vor face proiectele, vor fi aduse la comisie, vor fi aprobate de comisie şi numai astfel vor putea să îşi îndeplinească această slujbă pe acest dar care ei îl consideră darul lui Dumnezeu de a face sculptură. A doua problemă este că invităm pe colegii noştri restauratori care sunt ONMI sau în alte foruri îi rugăm să vină să se ateste pe baza multor lucruri pe care ei le au la Comisia de Pictură bisericească. Considerăm că nu pot exista două centre în România care fiecare să dea aprobări pentru diferite lucrări. Având în vedere că lucrările de restaurare se fac pe monumentele Bisericii, deşi sunt bunuri culturale, totuşi sunt bunuri ale Bisericii considerăm că trebuie neapărat să treacă prin această comisie”, a precizat Dan Ivanovici, consilier patriarhal pentru Patrimoniu religios. Toate hotărârile au fost luate în funcţie de reglementările date de noul regulament de organizare şi funcţionare al Comisiei de pictură bisericească, aprobat de Sfântul Sinod în toamna anului trecut. Pe ordinea de zi s-au mai aflat Şi probleme curente. Comisia de Pictură Bisericească face parte din Sectorul Cultură şi patrimoniu religios al Patriarhiei Române, alături de Centrul de pregătire pentru patrimoniu “Sfântul Voievod Constantin Brâncoveanu”. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1563, Ultimul acces: 2026-06-24 01:03:46
|
Timp total: 0.06s...
[]:1