Anul Omagial 2016: Sfântul Antim cinstit la ctitoria sa din Capitală[2016-12-30]de Andrei PauMănăstirea Antim, ctitorie a Sfântului Antim Ivireanul, a reunit sub cupola sa în data de 26 septembrie 2016 clerici ai Bisericilor Antiohiei, României şi Georgiei. La slujba de sfinţire a altarului bisericii Mănăstirii Antim au luat parte sute de credincioşi, clerici şi ierarhi. Slujba a fost oficiată de Preafericitul Părinte Ioan al X-lea, Patriarhul Antiohiei, Preafericitul Părinte Daniel, Patriarhul României, şi Înaltpreasfinţitul Părinte Ioan, Mitropolit de Rustavi (reprezentantul Patriarhului Georgiei. În cadrul evenimentului, a fost sfinţită şi noua raclă care adăposteşte moaştele sfinţilor aflate în cadrul lăcaşului de cult. Manifestările dedicate cinstirii Sfântului Antim au continuat în data 27 septembrie 2016 când a fost oficiată Sfânta Liturghie pe Colina Bucuriei. Evenimentul desfăşurat în Capitala României a avut loc în contextul Anului Comemorativ al Sfântului Ierarh Martir Antim Ivireanul şi al tipografilor bisericeşti. De altfel, anul 2016 a reprezentat o promovare a vieţii şi operei Sfântului Antim Ivireanul în toată Patriarhia Română. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 9288, Ultimul acces: 2026-06-24 17:02:47
|
Timp total: 0.05s...
[]:1