Funeraliile pr. Gheorghe Antal OFMConv - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Ştiri si Evenimente

Funeraliile pr. Gheorghe Antal OFMConv

[2016-12-30]
30.12.2016, Faraoani (Catholica) - Vineri, 30 decembrie 2016, la Faraoani, jud. Bacău, au avut loc funeraliile pr. Gheorghe Antal OFMConv, care a fost chemat în casa Tatălui ceresc în ziua de 28 decembrie a.c., în spitalul din Roman, jud. Neamţ, unde fusese internat în urma unor complicaţii cardio-respiratorii. Sicriul cu trupul părintelui a fost adus şi aşezat în biserica din satul său natal, Faraoani, în după-amiaza zile de 29 decembrie, când părintele paroh împreună cu un număr mare de credincioşi l-au întâmpinat în centrul satului şi l-au condus în biserică, unde la ora 17.00 pr. Adrian-Sorin Giurgi, vicar provincial, împreună cu alţi preoţi au celebrat Sfânta Liturghie.
Vineri, 30 decembrie, începând cu ora 10.00, pr. Teofil Petrişor, ministru provincial, împreună cu circa 60 de preoţi, au celebrat Sfânta Liturghie şi ritul înmormântării părintelui decedat. Celebrarea a început cu procesiunea din casa parohială spre biserică, unde corul împreună cu credincioşii adunaţi în număr mare în biserică, cu seminariştii şi persoanele consacrate, intonau cântecul de intrare, slăvind şi lăudând pe Dumnezeu, creatorul şi dătătorul vieţii. Imediat după începerea Sfintei Liturghii şi cuvântul de salut al ministrului provincial, fr. Virgil Blaj, secretar provincial, a dat citire biografiei părintelui Gheorghe Antal, punctând principalele evenimente din viaţa sa, activităţile pe care le-a desfăşurat cu mult zel în cadrul provinciei şi a Bisericii locale, precum şi calităţile şi virtuţile care l-au caracterizat şi care l-au făcut să fie stimat şi admirat de confraţii săi, de preoţi şi credincioşi.
După proclamarea Cuvântului lui Dumnezeu din sărbătoarea Sfintei Familii, pr. Mihai Afrenţoae, care a rostit cuvântul de învăţătură, plecând de la exemplul sfântului Iosif, omul „viselor”, care s-a deschis „visului” lui Dumnezeu şi l-a împlinit cu multă credinţă şi generozitate în viaţa sa, a evidenţiat că şi părintele Antal, în felul său şi după chemarea primită, a ştiut să urmeze până la capăt, cu determinare şi dăruire, visul pe care Dumnezeu l-a avut cu el, în ciuda multor încercări prin care a trebuit să treacă. La sfârşitul Sfintei Liturghii, ministrul provincial a mulţumit tuturor acelora care în ultimii ani şi mai ales în ultimele zile s-au îngrijit de părintele Gheorghe, în special comunitatea fraţilor conventului „Sf. Francisc din Assisi” din Roman, acolo unde a trăit şi slujit părintele din anul 1992, mai întâi ca secretar, format şi director spiritual la Seminarul minor, apoi ca responsabil al tipăririi şi distribuirii cărţilor cu caracter spiritual şi devoţional, ca şi a obiectelor religioase, activitatea ce a pus bazele Editurii „Serafica”, prin care astăzi fraţii mai tineri duc mai departe lucrarea începută de părintele răposat.
Ministrul provincial a ţinut să îşi exprime recunoştinţa şi faţă de surorilor franciscane care au colaborat foarte mult cu părintele Antal. De asemenea, i-a mulţumit părintelui paroh care s-a ocupat cu multă grijă şi implicare pentru pregătirea şi buna desfăşurare a funeraliilor părintelui răposat, şi, nu în ultimului rând, a mulţumit corului şi credincioşilor parohiei Faraoani, care au arătat prin prezenţa, cântările şi rugăciunile lor cât de mult l-au preţuit pe părintele şi cât de apropiaţi sunt de preoţii pe care Dumnezeu i-a rânduit să îi slujească. Deşi PS Petru Gherghel, Episcop de Iaşi, nu a putut participa la această celebrare, a trimis atât ministrului provincial cât şi fraţilor provinciei franciscane, precum şi rudelor părintelui Antal, un mesaj în care şi-a exprimat condoleanţele şi apropierea spirituală prin rugăciune „cu dorinţa de odihnă şi fericire veşnică de la Domnul vieţii şi al răsplăţii” pentru pr. Antal, „un om tăcut şi dăruit rugăciunii şi persoanelor consacrate”.
După Sfânta Liturghie s-a format procesiunea spre cimitir, acolo unde a fost condus în rugăciune şi depus pentru mult aşteptata zi a învierii, sicriul cu trupul părintelui răposat. Cei prezenţi au primit la ieşirea din biserică şi din cimitir un mic dar şi o amintire întru odihna veşnică a părintelui Gheorghe Antal, iar preoţii, seminariştii şi persoanele consacrate s-au adunat în oratoriul parohiei unde au servit prânzul oferit de provincia franciscană. Pentru tot exemplul bun pe care ni l-a dat părintele Antal, îi mulţumim lui Dumnezeu şi îl rugăm să îl primească asemenea slujitorului credincios în rândul sfinţilor şi aleşilor săi, iar nouă să ne de-a harul de a-i imita credinţa şi virtuţile. (fr. Virgil Blaj OFMConv pentru OFMConv.ro)

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 1620, Ultimul acces: 2026-06-25 01:12:10