Calendar :: Ortodox :: 2023 :: 10 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2022 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Ortodox

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

OCTOMBRIE 2023

2025
2024
2023
2022
2021
2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
2005
Ziua Sărbătoarea Post
DUMINICĂ 01 † Acoperamantul Maicii Domnului - Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 8, voscr. 6
Predica de pe munte - Iubirea vrajmasilor - Ap. II Corinteni XI, 31-33XII, 1-9Ev. Luca VI, 31-36glas 8, voscr. 6
Duminica nr: 1
 
LUNI 02 Sfantul Ciprian  
MARȚI 03 Sfantul Dionisie Areopagitul  
MIERCURI 04 Sfantul Mucenic Ierotei Post
JOI 05 Sfanta Haritina; Sfintii Daniil si Misail de la Manastirea Turnu  
VINERI 06 † Sfantul Apostol Toma Post
SÂMBĂTĂ 07 † Sfintii Mucenici Serghie si Vah  
DUMINICĂ 08 Sfanta Pelaghia - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 1, voscr. 7
Predica la Duminica a XX-a dupa Rusalii - Ap. Galateni I, 11-19Ev. Luca VII, 11-16glas 1, voscr. 7
Duminica nr: 2
 
LUNI 09 Sfantul Apostol Iacob al lui Alfeu  
MARȚI 10 Sfintii Mucenici Evlampie si Evlampia; Sfantul Ambrozie de la Optina  
MIERCURI 11 Sfantul Apostol Filip, unul din cei sapte diaconi Post
JOI 12 Sfintii Mucenici Tarah, Prov si Andronic  
VINERI 13 † Aducerea moastelor Sfantului Apostol Andrei la Iasi; Sfintii Mucenici Carp, Papil, Agatodor si Agatonica Post
SÂMBĂTĂ 14 † Sfanta Cuvioasa Parascheva  
DUMINICĂ 15 Sfantul Mucenic Luchian - Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 2, voscr. 8
Duminica Parintilor de la Sinodul VII Ecumenic - Ap. Galateni II, 16-20Tit III, 8-15Ev. Luca VIII, 5-15Ioan XVII, 1-13glas 2, voscr. 8
Duminica nr: 3
 
Ziua Sărbătoarea Post
LUNI 16 Sfantul Mucenic Longhin Sutasul  
MARȚI 17 Sfantul Proroc Osea  
MIERCURI 18 † Sfantul Apostol si Evanghelist Luca Post
JOI 19 Sfantul Proroc Ioil  
VINERI 20 Sfantul Gherasim din Kefalonia; Sfantul Mucenic Artemie Post
SÂMBĂTĂ 21 † Sfintii Marturisitori Ardeleni  
DUMINICĂ 22 Sfintii sapte tineri din Efes; Sfantul Averchie, Episcopul Ierapolei - Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 3, voscr. 9
Vindecarea demonizatului din tinutul gherghesenilor - Ap. Efeseni II, 4-10Ev. Luca VIII, 26-39glas 3, voscr. 9
Duminica nr: 4
 
LUNI 23 † Sfantul Iacob, ruda Domnului  
MARȚI 24 Sfantul Mare Mucenic Areta  
MIERCURI 25 Sfintii Mucenici Marcian si Martirie Post
JOI 26 † Sfantul Mucenic Dimitrie, Izvoratorul de Mir  
VINERI 27 † Sfantul Dimitrie Basarabov Post
SÂMBĂTĂ 28 † Sfantul Iachint de Vicina  
DUMINICĂ 29 Sfanta Mucenita Anastasia Romana - Ap. Efeseni II, 14-22Ev. Luca VIII, 41-56glas 4, voscr. 10
Invierea fiicei lui Iair - Ap. Efeseni II, 14-22Ev. Luca VIII, 41-56glas 4, voscr. 10
Duminica nr: 5
 
LUNI 30 Sfintii Mucenici Zenovie episcopul si Zenovia, sora sa  
MARȚI 31 Sfintii Apostoli Apelie, Stahie, Amplie, Urban, Aristobul si Narcis; Sambata mortilor - Mosii de toamna