Calendar :: Greco-catolic :: 2008 :: 08 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2008

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 Scoaterea Sf. Cruci; Cei 7 prunci Macabei, mama și învățătorul lor; [Sf. Alfons de Liguori (+1787)] Începe postul Sf. Marii Post
SÂMBĂTĂ 02 Întoarcerea moaștelor Sf Arhid Ștefan la Ierusalim (415) Post
DUMINICĂ 03 DUMINICA 7 dR (Doi orbi și un mut) G 6 Ev Î VII Ap Rom 15,1-7 Ev Mt 9,27-35 Cuv Isachie, Dalmat (+440) și Faust (+451) Post
LUNI 04 Sf 7 m din Efes (+270); Sf m Eudochia (sec. II);[Sf Ioan Vianney pr (+1859)] În timpul săpt Ap și Ev săpt 8 dR Post
MARȚI 05 Sf m Eusignie (+362). Post
MIERCURI 06 SCHIMBAREA LA FAȚĂ A DOMNULUI NOSTRU ISUS CRISTOS. Ev U Lc 9,28-36 Ap II P 1,10-19 Ev Mt 17,1-9. Dezlegare la pește
JOI 07 Cuv m Dometie Persul (+262) Post
VINERI 08 Sf Emilian Mărturisitorul ep (sec VIII); [Sf Dominic (+1221)] Post
SÂMBĂTĂ 09 Sf Ap Matia (sec I) Post
DUMINICĂ 10 DUMINICA 8 dR (Înmulțirea pâinilor). G 7 Ev Î VIII Ap I Cor 1,10-17 Ev Mt 14,14-22 Sf arhid Laurențiu (+258) Post
LUNI 11 Sf m Euplu (+304); [Sf Clara de Assisi (+1253)] În timpul săpt Ap și Ev săpt 9 dR Post
MARȚI 12 Sf m Fotie și Anicet (+305) Post
MIERCURI 13 Sf Maxim Mărturisitorul Post
JOI 14 Sf pf Miheea (+699 îCr); [Sf Maximilian Kolbe (+1941)]. Post
VINERI 15 ADORMIREA MAICII DOMNULUI. Ev U Lc 1,39-49. 56 Ap Fil 2,5-11 Ev Lc 10,38-42; 11,27-28 Post
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Aducerea la C-pol a Mahramei (icoana nefăcută de mână a Domnului nostru Isus Cristos) de la Edesa (în 994); Sf m Diomid (sec III-IV)  
DUMINICĂ 17 DUMINICA 9 dR (Umblarea pe mare). G 8 Ev Î IX Ap I Cor 3,9-17 Ev Mt 14,22-34 Sf m Miron (+250)  
LUNI 18 Sf m Flor și Laur (sec IV) În timpul săpt Ap și Ev săpt 10 dR  
MARȚI 19 Sf m Andrei Stratilat și cei împreună cu dânsul (sec III)  
MIERCURI 20 Sf pf Samuel (+1405 î Cr); [Sf Bernard (+1153)] Post
JOI 21 Sf Ap Tadeu (sec I); Sf m Vasa; [Sf papa Pius X (+1914)]  
VINERI 22 Sf m Agatonic Post
SÂMBĂTĂ 23 Sf m Lup; Sf m Irineu de Lyon (sec III)  
DUMINICĂ 24 DUMINICA 10 dR (Vindecarea lunatecului). G 1 Ev Î X Ap I Cor 4,9-16 Ev Mt 17,14-23 Sf m Eutihie ucenicul Sf Ap Ioan Teologul  
LUNI 25 Aducerea moaștelor Sf Ap Bartolomeu la Veneția (830); Sf Ap Tit În timpul săpt Ap și Ev săpt 11 dR  
MARȚI 26 Sf m Adrian și Natalia (sec III)  
MIERCURI 27 Cuv Pimen (sec IV); [Sf Monica mama Sf Augustin (+387)] Post
JOI 28 Cuv Moise Etiopianul (+400); [Sf Augustin (+430)]  
VINERI 29 TĂIEREA CAPULUI SF IOAN BOTEZĂTORUL. Ev U Mt 14,1-13 Ap Fap 13,25-33 Ev Mc 6,14-30. Post și ajun Post
SÂMBĂTĂ 30 Sf Alexandru (+336), Ioan (+577) și Pavel cel Nou (+784), patriarhii C-pol.  
DUMINICĂ 31 DUMINICA 11 dR (Servitorul viclean). G 2 Ev Inv XI Ap I Cor 9,2-12 Ev Mt 18,23-35 Așezarea în raclă a onoratului brâu al Maicii Domnului (sec IX-X)