Calendar :: Greco-catolic :: 2014 :: 08 - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2020 BISERICI.org

eXTReMe Tracker
 Google Translate 

Calendar

Greco-catolic

 
ianuarie februarie martie aprilie mai iunie iulie august septembrie octombrie noiembrie decembrie

AUGUST 2014

2020
2019
2018
2017
2016
2015
2014
2013
2012
2011
2010
2009
2008
2007
2006
Ziua Sărbătoarea Post
VINERI 01 Scoaterea Sf Cruci; Sf 7 prunci Macabei, mama și învățătorul lor; Sf Alfons de Liguori
(Începe Postul Adormirii Maicii Domnului)
Post
SÂMBĂTĂ 02 Aducerea moaștelor Sf Arhidiacon Ștefan Post
DUMINICĂ 03 DUMINICA A 8-A DUPĂ RUSALII (Înmulțirea pâinilor)
Cuv Isac, Dalmat și Faust
(V 7; L 8; 1 Cor 1, 10-17; Ev Mt 14, 14-22)
Post
LUNI 04 Sf 7 tineri din Efes; Aducerea moaștelor Cuv M Eudochia; Sf Ioan Vianney Post
MARȚI 05 Sf M Eusignie; Sf Fabian, papa Romei
(Înainteserbarea Schimbării la Față a Domnului)
Post
MIERCURI 06 SCHIMBAREA LA FAȚĂ A DOMNULUI NOSTRU ISUS CRISTOS
(Toate ale sărbătorii; Ap 2 Pt 1, 10-19; Ev Mt 17, 1-9)
Dezlegare la pește
JOI 07 Cuv Dometie Persul; Sf M Narcis al Ierusalimului Post
VINERI 08 Sf Emilian Mărturisitorul al Cizicului; Sf Dominic Post
SÂMBĂTĂ 09 Sf Ap Matia; Sf Tereza Benedicta a Crucii, Patroana Europei Post
DUMINICĂ 10 DUMINICA A 9-A DUPĂ RUSALII (Umblarea și potolirea furtunii pe mare)
Sf M Arhidiacon Laurențiu; Sf M Sixt, papa Romei
(V 8; L 9; Ap 1 Cor 3, 9-17; Ev Mt 14, 22-34)
Post
LUNI 11 Sf M Euplu; Sf Clara de Assisi Post
MARȚI 12 Sf M Fotie, Anicet, Pamfil și Capiton Post
MIERCURI 13 Aducerea moaștelor Cuv Maxim Mărturisitorul
(Întroptirea sărbătorii Schimbării la Față)
Post
JOI 14 Sf Pf Miheia; Sf Maximilian Kolbe
(Înainteserbarea Adormirii Maicii Domnului)
Post
VINERI 15 ADORMIREA ȘI RIDICAREA LA CER A MAICII DOMNULUI
(Toate ale sărbătorii; Ap Fil 2, 5-11; Ev Lc 10, 38-42; 11, 27-28)X
 
Ziua Sărbătoarea Post
SÂMBĂTĂ 16 Aducerea icoanei nefăcute de mână a Domnului nostru Isus Cristos de la Edesa la Constantinopol; Sf M Diomid  
DUMINICĂ 17 DUMINICA A 10-A DUPĂ RUSALII (Vindecarea lunaticului)
Sf M Miron
(V 1; L 10; Ap 1 Cor 4, 9-16; Ev Mt 17, 14-23)
 
LUNI 18 Sf M Flor, Laur, Polien și Leon; Sf Ioan Eudes  
MARȚI 19 Sf. m. Andrei Stratilat și cei împreună cu el.  
MIERCURI 20 Sf Pf Samuel; Sf Bernard  
JOI 21 Sf. ap. Tadeul; Sf. m. Vassa și fiii ei; [Sf. papă Pius X].  
VINERI 22 Sf M Agatonic, Antuza, Zotic, Irineu și Or  
SÂMBĂTĂ 23 Sf M Lup; Sf M Irineu de Lyon
(Întroptirea sărbătorii Adormirii Maicii Domnului)
 
DUMINICĂ 24 DUMINICA A 11-A DUPĂ RUSALII (Pilda datornicului nemilos)
Sf M Eutihie, ucenicul Sf Ap Ioan
(V 2; L 11; Ap 1 Cor 9, 2-12; Ev Mt 18, 23-35)
 
LUNI 25 Aducerea moaștelor Sf Ap Bartolomeu; Sf Ap Tit  
MARȚI 26 Sf M Adrian și Natalia, soți  
MIERCURI 27 Cuv Pimen; Sf M Osius de Cordoba; Sf Monica, mama Sf Augustin  
JOI 28 Cuv Moise Etiopianul; Sf Augustin  
VINERI 29 TĂIEREA CAPULUI SF IOAN BOTEZĂTORUL
(Post și ajun)
(Ap Fap 13, 25-33; Ev Mc 6, 14-30)
Post și ajun
SÂMBĂTĂ 30 Sf Alexandru, Ioan și Pavel cel Nou ai Constantinopolului  
DUMINICĂ 31 DUMINICA A 12-A DUPĂ RUSALII (Tânărul bogat)
Așezarea în raclă a brâului Maicii Domnului
(V 3; L 1; Ap I1 Cor 15, 1-11; Ev Mt 19, 16-26)