O nouă biserică pentru ortodocșii din Japonia[2010-01-13]Luni, 11 ianuarie, a avut loc sfințirea unei noi biserici ortodoxe din Japonia, relatează radiovm.com, citat de cotidianul "Ziarul Lumina". Slujba a fost oficiată de Mitropolitul Daniil de Tokio (Patriarhia Moscovei) și s-a bucurat de participarea a peste 300 de credincioși. Ortodoxia a ajuns în Japonia în secolul al XIX-lea, prin preotul Ivan Dimitrievici Kasatkin. El a fost trimis la Hakodate și Hokkaido ca preot pentru capela consulatului rus. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1842, Ultimul acces: 2026-06-13 13:38:19
|
Timp total: 0,48s...
[]:1