Sursa principala a inspiratiei lui Eminescu a fost insasi creatia lui Dumnezeu, a spus Mitropolitul Irineu - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Sursa principală a inspirației lui Eminescu a fost însăși creația lui Dumnezeu, a spus Mitropolitul Irineu

[2024-01-15]
de Ștefana Totorcea

„Iată sursa principală a inspirației lui Eminescu: însăși creația lui Dumnezeu, lumea înconjurătoare, frumusețea din noi înșine, chiar dacă chipul nostru este mărginit”, a spus Mitropolitul Olteniei duminică seară, la Facultatea de Teologie a Universității din Craiova, unde a participat la un eveniment dedicat Zilei Culturii Naționale.
„În primul rând, noi ne-am dorit să fim în seara aceasta împreună cu poetul nostru, Mihai Eminescu. Suntem în comuniune și în unire cu acest poet care rămâne pentru noi nemuritor”, a afirmat Mitropolitul Olteniei.
„Aceasta ne demonstrează că poezia și muzica sunt cu adevărat daruri divine, care ne-au rămas poate chiar din paradis, acolo unde strămoșii noștri preamăreau pe Dumnezeu în imn de slavă și în cântec de preamărire împreună cu îngerii și cu toată creația.”
„Se spune de către poeți că Dumnezeu a creat lumea cântând. Într-adevăr, armonia noastră și tot ceea ce avem în noi și în lumea înconjurătoare sunt un imn de slavă adus lui Dumnezeu.”.
Amfitrioana evenimentul a fost Simona Ștefania Mușuroi, iar cuvântul de deschidere a fost susținut de părintele consilier Adrian Lupu, care a vorbit despre importanța Zilei Culturii Naționale și despre geniul eminescian.
Corul Facultății de Teologie, dirijat de Părintele Lector Adrian Mazilița și de lect. univ. dr. Victor Șapcă, a interpretat două piese muzicale pe versuri de Mihai Eminescu și armonizate de D.G. Kiriac: Clopote de seară și Revedere.
Spectacolul a continuat cu un recital oferit de Corina Stănescu la pian și Octavian Gorun la vioară, artiști ai Filarmonicii Oltenia din Craiova, care au interpretat Balada de George Enescu și Balada lui Ciprian Porumbescu.
Versuri de Mihai Eminescu
În a doua parte a evenimentului, în calitate de invitat special, maestrul Emil Boroghină, Societar de onoare al Teatrului Național „Marin Sorescu” din Craiova, a susținut un moment artistic intitulat „De la Ovidiu – exilatul de la Pontul Euxin la Mihai Eminescu – Luceafărul din Țara Mioriței”.
În ultima parte a programului, lect. univ. dr. Victor Șapcă a interpretat următoarele două piese: Pe lângă plopii fără soț, pe versuri de Mihai Eminescu, și Eminescu să ne judece, text și melodie de Ion și Doina Aldea Teodorovici.
La final, în semn de aleasă prețuire, Părintele Mitropolit Irineu a acordat maestrului Emil Boroghină Ordinul „Crucea Sf. Nicodim de la Tismana” – clasa I, cea mai înaltă distincție pentru mireni din Mitropolia Olteniei. Gramata a fost citită de Părintele Conferențiar Adrian Boldișor, consilier la Sectorul Cultural al Arhiepiscopiei Craiovei.
„În seara aceasta, maestrul Boroghină ne-a purtat în versuri de la Ovidiu și până la Eminescu. Am simțit durerea poeților, dar am simțit și bucuria lor”, a spus Părintele Mitropolit Irineu. „În seara aceasta de minunată trezvie duhovnicească, care va rămâne multă vreme în conștiința și amintirea noastră, este cazul să mulțumim, în primul rând, lui Dumnezeu, pentru că asemenea valori sunt date de Dumnezeu pentru noi, oamenii, și pentru mântuirea noastră.”
Evenimentul a fost organizat la inițiativa sectoarelor Cultural și Învățământ ale Arhiepiscopiei Craiovei, în parteneriat cu Biblioteca Județean㠄Alexandru și Aristia Aman”, Teatrul Național din Craiova, TVR Craiova și Filarmonica Oltenia Craiova.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 329, Ultimul acces: 2026-04-17 18:25:12