Americanii au descoperit o noua metoda de obtinere a celulelor stem - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Americanii au descoperit o noua metoda de obtinere a celulelor stem

[2008-01-12]
Cercetatorii americani au anuntat ca au descoperit o noua metoda de a obtine celule stem fara a distruge embrionul din care provin.

Cercetatorii americani au anuntat ca au descoperit o noua metoda de a obtine celule stem fara a distruge embrionul din care provin.

Oamenii de stiinta au reusit sa extraga o singura celula dintr-un embrion recuperat dintr-o clinica de fertilizare in vitro.

Pana acum celulele stem din embrionii umani nu au fost folosite pentru transplant pentru ca embrionul din care proveneau era distrus la recoltare. Descoperirea este foarte importanta, pentru ca pune capat polemicilor cu privire la etica medicala.

Sursa: www.NewsReport.ro


Contor Accesări: 2014, Ultimul acces: 2026-08-04 09:37:28