Sinaxa preoţilor din Protopopiatul Oneşti[2013-02-04]La Catedrala “Pogorârea Sfântului Duh” din Oneşti a avut loc luni, 4 februarie, sinaxa preoţilor din Protopopiatul Oneşti. A fost cea de-a 14 întâlnire în context liturgic a slujitorilor sfintelor altare din această protoierie.Devenit o tradiţie, evenimentul a debutat cu sfânta Liturghie oficiată de PS Ioachim Băcăuanul, Episcop-vicar al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului, înconjurat de un impresionant sobor de preoţi, în prezenţa a numeroşi credincioşi, informează Pr. Constantin Gherasim, inspector pe probleme de tineret şi mass-media al Arhiepiscopiei Romanului şi Bacăului. Răspunsurile la strană au fost date de Corala „Ierotheos“ a preoţilor Protopopiatului Oneşti, dirijată de pr. Adrian Şopa, care a primit ân această zi rangul onorific bisericesc de iconom stavrofor. În cadrul de comuniune liturgică, cei aproape 100 de preoţi din Protopopiatul Oneşti s-au împărtăşit din acelaşi sfânt potir cu ierarhul locului. În acelaşi context s-a oficiat şi o slujbă de pomenire a celor adormiţi, ân cadrul căreia a fost pomenit şi Nicolae Giosanu, tatăl Preasfinţitului Părinte Episcop Ioachim Băcăuanul. Întâlnirea a continuat cu prezentarea de către preotul Genes Ciprian a unei conferinţe despre activitatea pastoral-misionară a preotului, aşa cum apare reflectată ân opera părintelui Dumitru Stăniloae. Apoi, PS Ioachim Băcăuanul a adresat un cuvânt de învăţătură în care a nuanţat diferite aspecte privind activitatea preotului ân parohie de călăuzitor pe calea mântuirii. De asemenea, Preasfinţia Sa a citit şi rugăciuni speciale de dezlegare pentru preoţi şi credincioşi. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1544, Ultimul acces: 2026-06-23 13:14:20
|
Timp total: 0.04s...
[]:1