Biserica Ortodoxă din Cipru va încerca să convingă antreprenorii ruși să nu plece din țară - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Biserica Ortodoxă din Cipru va încerca să convingă antreprenorii ruși să nu plece din țară

[2013-03-25]
Liderul Bisericii Ortodoxe din Cipru, arhiepiscopul Chrysostomos, se va întâlni cu antreprenorii ruși cu investiții în țară pentru a încerca să-i convingă să nu plece din cauza crizei bancare, potrivit cotidianului elen Kathimerini.
Chrysostomos va organiza joi o cină cu șefii companiilor importante prezente în Cipru, pentru a discuta cu aceștia să nu-și mute banii în altă parte, astfel încât situația Ciprului să nu se deterioreze și mai mult.
Arhiepiscopul intenționează să le amintească rușilor că au avut mult timp de câștigat de pe urma dobânzilor și prezenței în Cipru, în timp ce în alte țări ar fi primit o dobândă apropiată de zero.
De asemenea, șeful Bisericii a afirmat că ciprioții s-au obișnuit să trăiască confortabil, iar de acum ar trebui să se învețe să se descurce cu mai puțini bani.
Biserica Ortodoxă este cel mai mare investitor de pe insulă și un acționar important al Hellenic Bank, a treia mare bncă a țării. Hellenic Bank se află într-o situație financiară mult mai bună comparativ cu cele mai mari două instituții de credit, Bank of Cyprus și Cyprus Popular Bank, scrie Kathimerini.
de Marius Oncu

Sursa: www.Culte.ro


Contor Accesări: 833, Ultimul acces: 2026-07-29 10:36:10