Nașterea Domnului la Catedrala din Târgoviște - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Nașterea Domnului la Catedrala din Târgoviște

[2013-12-25]
Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei, a săvârșit miercuri, 25 decembrie 2013, Sfânta Liturghie în Catedrala din Târgoviște, înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi, în prezența a numeroși credincioși, după cum ne informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.
În cuvântul său de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat faptul că marea sărbătoare a Nașterii Domnului ne umple sufletele de lumină și de bucurie pentru dragostea cea necuprinsă a lui Dumnezeu, Cel în Treime lăudat, Care a trimis pe Fiul Său în lume, pentru a aduce viața cea adevărată și mântuirea cea mult dorită. Întruparea Domnului stă la temelia întregii experiențe purificatoare, izbăvitoare și înălțătoare a vieții creștinului, căci prin acest act dumnezeiesc Mântuitorul aduce omului descoperirea deplină a iubirii Preasfintei Treimi, întrucât El este Revelația însăși.
La finalul sfintei slujbe, s-a derulat proiectul social-filantropic, intitulat “Masa de Crăciun”, care a constat din oferirea de daruri alimentare specifice acestei perioade, credincioșilor prezenți, prin intermediul Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Târgoviștei.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 1159, Ultimul acces: 2026-06-25 07:25:09