Nașterea Domnului la Catedrala din Târgoviște[2013-12-25]Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Nifon, Arhiepiscopul Târgoviștei, a săvârșit miercuri, 25 decembrie 2013, Sfânta Liturghie în Catedrala din Târgoviște, înconjurat de un numeros sobor de preoți și diaconi, în prezența a numeroși credincioși, după cum ne informează Biroul de presă al Arhiepiscopiei Târgoviștei.În cuvântul său de învățătură, Înaltpreasfinția Sa a evidențiat faptul că marea sărbătoare a Nașterii Domnului ne umple sufletele de lumină și de bucurie pentru dragostea cea necuprinsă a lui Dumnezeu, Cel în Treime lăudat, Care a trimis pe Fiul Său în lume, pentru a aduce viața cea adevărată și mântuirea cea mult dorită. Întruparea Domnului stă la temelia întregii experiențe purificatoare, izbăvitoare și înălțătoare a vieții creștinului, căci prin acest act dumnezeiesc Mântuitorul aduce omului descoperirea deplină a iubirii Preasfintei Treimi, întrucât El este Revelația însăși. La finalul sfintei slujbe, s-a derulat proiectul social-filantropic, intitulat Masa de Crăciun, care a constat din oferirea de daruri alimentare specifice acestei perioade, credincioșilor prezenți, prin intermediul Sectorului Social-Filantropic al Arhiepiscopiei Târgoviștei. Sursa: www.Basilica.ro Contor Accesări: 1159, Ultimul acces: 2026-06-25 07:25:09
|
Timp total: 0.04s...
[]:1