Centrul de noapte din Suceava, sprijin pentru oamenii străzii - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Centrul de noapte din Suceava, sprijin pentru oamenii străzii

[2015-02-10]
Oamenii străzii din municipiul Suceava au de cinci ani un loc unde se pot adăposti pe timpul nopții și nu numai. Ei beneficiază de hrană caldă și primesc îmbrăcăminte, atât de la bunii credincioși din oraș, cât și de la diferite instituții, informeaz㠓Ziarul Lumina”.
Parohia „Sfânta Vineri“ din orașul ocrotit de Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava, în colaborare cu autoritățile locale, se îngrijește de aproape cinci ani de persoanele rămase pe drumuri. Centrul de noapte pentru oamenii străzii a început un proiect de interes național, implementat în parteneriat cu Ministrul Muncii și Protecției Sociale și Asociația „Lumină Lin㓠a Parohiei „Sfânta Vineri“ din Suceava. Acesta a fost creat ca o necesitate, fiind singurul centru de acest gen de pe raza județului Suceava. Are o capacitate de 50 de locuri și funcționează după normele impuse de Ministerul Muncii și Protecției Sociale. „În prezent, avem 25 de oameni ai străzii în centru. În perioadele cu temperaturi scăzute am găzduit chiar și 50 de oameni. Așezământul a fost sfințit în luna aprilie a anului 2010 de Înaltpreasfințitul Părinte Pimen, Arhiepiscopul Sucevei și Rădăuților. Clădirea a fost ridicată de parohia noastră, fondurile primite de la Primăria Suceava fiind direcționate pentru amenajarea centrului. Avem personal specializat, întrucât oamenii fără adăpost au un statut deosebit, necesitând îngrijire, o masă caldă s.a.“, a amintit părintele paroh Minu Mititelu, care este și protopop al Protopopiatului Suceava 2. Primul lucru pe care îl fac reprezentanții așezământului este acela de a identifica persoanele fără adăpost de pe raza municipiului Suceava. Această acțiune se desfășoară în parteneriat cu Primăria Suceava, prin intermediul Direcției de Asistență Socială. „După ce îi primim pe oameni în centru, întocmim un dosar, iar apoi le acordăm primul ajutor de urgență. De asemenea, cei care nu au acte de identitate sunt sprijiniți în acest sens“, a explicat protoiereul Protopopiatului Suceava 2.
„Ne vom strădui în continuare să-i sprijinim“
Principala problemă pe care o întâmpină așezământul este reprezentată de cheltuielile mari la utilități. Pe timp de vară, centrul intră în renovare, întrucât o parte din mobilier și din obiectele sanitare trebuie înlocuite. „Cu ajutorul oamenilor care înțeleg situația și al Primăriei Suceava, încercăm să ne descurcăm pentru a trece peste iarna aceasta“, a adăugat părintele Mititelu. În luna ianuarie 2015, angajații de la Inspectoratul de Poliție al județului Suceava au venit la centrul de noapte pentru pentru a oferi oamenilor străzii alimente, ceaiuri, lenjerii și articole de îmbrăcăminte. Părintele protopop Minu Mititelu a apreciat inițiativa polițiștilor suceveni, care au pășit pragul centrului de mai multe ori, pentru a oferi un dar celor nevoiași. „Angajații de la Poliția Suceava sunt oameni cu suflet mare, pe care îi cunoaștem. Ei sunt conștienți că oamenii străzii au nevoie de ajutor, astfel că le întind o mână acestora în măsura posibilităților. Ne bucurăm că mulți oameni aud de acest centru și vin să-i ajute pe oamenii rămași pe drumuri“, a spus protopopul Protoieriei Suceava 2. Parohia „Sfânta Vineri“ mai are un centru de zi pentru copii, care funcționează de zece ani. Deși perioada de finanțare a centrului de noapte pentru oamenii străzii s-a încheiat, părintele protopop Minu Mititelu, împreună cu bunii creștini, va continua să-i ajute și să-i sprijine pe cei singuri și părăsiți. „Le vom oferi un sfat bun și îi vom ajuta să-și găsească un loc de muncă. Sunt oameni debusolați, nu neapărat alcoolici, care și-au pierdut serviciul sau casa din cauza datoriilor. De aceea, ne vom strădui în continuare să-i sprijinim pentru a ieși din această situație“, s-a exprimat pr. protopop Minu Mititelu. Centrul de noapte pentru oamenii străzii era o necesitate în orașul ocrotit de Sfântul Ioan cel Nou de la Suceava întrucât pe perioada iernii sunt numeroase solicitări din partea persoanelor fără adăpost.

Sursa: www.Basilica.ro


Contor Accesări: 916, Ultimul acces: 2026-08-04 00:19:40