Papa despre Cristos, Regele Universului - BISERICI.org este un proiect non-profit ce are ca scop crearea unui spatiu virtual de gazduire a informatiilor despre locașurile de cult din România.
BISERICI.org - Situl Bisericilor din România

© 2005-2026 BISERICI.org

eXTReMe Tracker

Știri și Evenimente

Papa despre Cristos, Regele Universului

[2006-11-25]
Astăzi, conform calendarului liturgic latin, a fost ultima duminică din anul B. Cea de-a 34-a duminică de peste an, în care este sărbătorit Cristos, Regele Universului, va fi urmată la 3 decembrie de prima duminică din Advent, din anul C, în care lecturile evanghelice vor fi predominant din Luca. Papa Benedict s-a întâlnit la amiază cu credincioșii din Piața San Pietro pentru rugăciunea Angelus, înainte adresându-le câteva cuvinte. Le oferim mai jos, în traducerea redacției românești a Radio Vatican.
Dragi frați și surori,
În această ultimă duminică a anului liturgic celebrăm solemnitatea lui Cristos Regele Universului. Evanghelia de astăzi ne repropune o parte a dramaticului interogatoriu la care Pilat din Pont l-a supus pe Isus, când i-a fost predat cu acuzația de a fi uzurpat titlul de rege al iudeilor. La întrebările guvernatorului roman, Isus a răspuns afirmând că este rege, dar nu din lumea aceasta (cfr Ioan 18,36). El nu a venit să stăpânească peste popoare și teritorii, ci să elibereze oamenii din sclavia păcatului și să îi împace cu Dumnezeu. Și a adăugat: Eu pentru aceasta m-am născut și pentru aceasta am venit în lume, ca să dau mărturie despre adevăr; oricine iubește adevărul ascultă glasul meu (Ioan 18,37).
Dar care este adevărul pe care Cristos a venit să îl mărturisească în lume? Întreaga sa existență dezvăluie că Dumnezeu este iubire: acesta este așadar adevărul pentru care El a dat mărturie deplină prin însăși jertfa vieții sale pe Calvar. Crucea este tronul de pe care a manifestat sublima regalitate a lui Dumnezeu Iubire: oferindu-se ca ispășire a păcatului lumii, el a înfrânt domnia principelui acestei lumi (Ioan 12,31) și a instaurat pentru totdeauna Împărăția lui Dumnezeu. Împărăție care se va manifesta în plinătate la sfârșitul timpurilor, după ce toți dușmanii Săi, și în final moartea, vor fi supuși Lui (cfr 1Corinteni 15,25-26). Atunci Fiul va încredința Împărăția Tatălui și în sfârșit Dumnezeu va fi totul în toți (1Corinteni 15,28). Calea pentru a ajunge la această țintă este lungă și nu admite scurtături: trebuie, de fapt, ca fiecare persoană să primească liber adevărul iubirii lui Dumnezeu. El este Iubire și Adevăr, și atât iubirea cât și adevărul nu se impun niciodată: bat la ușa inimii și a minții și, unde pot intra, aduc pace și bucurie. Acesta este modul de a domni al lui Dumnezeu; acesta este proiectul său de mântuire, un mister în sensul biblic al cuvântului, adică un plan care se revelează puțin câte puțin în istorie.
Fecioara Maria a fost asociată în mod cu totul singular Regalității lui Cristos. Ei, umilei tinere din Nazaret, Dumnezeu i-a cerut să devină Mama lui Mesia și Maria a corespuns la această chemare cu toată ființa sa, unind al său da necondiționat cu cel al Fiului Isus și făcându-se împreună cu El ascultătoare până la sacrificiu. De aceea Dumnezeu a înălțat-o peste orice creatură și Cristos a încoronat-o ca Regină a Cerului și a pământului. Să încredințăm mijlocirii ei Biserica și întreaga omenire, pentru ca iubirea lui Dumnezeu să poată domni în toate inimile și să se împlinească planul Său de dreptate și pace.

Sursa: www.Catholica.ro


Contor Accesări: 895, Ultimul acces: 2026-08-05 09:52:37